Arama Yapın

SORU&CEVAP

Ukrayna’da üniversite eğitimi görmek için Rusça bilmem mi gerekiyor?

Hayır, Ukrayna’da üniversite eğitimi görmek için, lisans, master ya da doktora programları farketmeksizin varsa İngilizce programlarda, yoksa hazırlık eğitimi alarak eğitiminize başlayabilirsiniz. Eğer Rusça seviyeniz yeterli değilse hazırlık eğitimi görmek zorundasınız.

Ukrayna’da İngilizce eğitim görebilir miyim?

Ukrayna’da üniversiteler bazı programlarını İngilizce olarak da açmaktadır. Bu programlar Rusça ile eşzamanlı ve farklı gruplarda verilmektedir. Hangi bölümlerde İngilizce eğitimi verildiğini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ukrayna’da hangi bölümler İngilizce?

Kiev Politeknik Enstitüsü, Sumy Devlet Üniversitesi, Kiev Üniversitesi gibi üniversitelerin çoğu bölümlerinin İngilizce desteği mevcuttur. Lütfen bizi arayarak bilgi alınız.

Ukrayna’da Rusça okumak zor mu?

Ukrayna ve Belarus’da her yıl onlarca üniversite öğrencimiz hazırlık eğitimlerini başarıyla tamamlamakta ve üniversite eğitimlerine başlamaktadır. Hazırlık dönemi ve 1. sınıfın bir kısmında, yabancılık sona erip dile tam hakim olunduğunda deneyimlerimize dayanarak eğitim öğretimi aksatacak kadar bir problem olmasını öngörmüyoruz ve öğretmenlerimizden, öğrencilerimize dair herhangi bir şikayet almıyoruz.

Ukrayna herhangi bir dil yeterlilik belgesi istiyor mu?

Ukrayna’da eğitim görebilmek için İngilizce ya da Rusça dil seviyenizi belgeler olabilmeniz gerekiyor.

Rusça bilmiyorum, hazırlık eğitimi mi alacağım?

Rusça bilmiyorsanız, Ukrayna’daki Rusça programlar için hazırlık eğitimi almak zorundasınız. Hazırlık eğitimi sadece dil odaklı değil, 1. sınıfta seçeceğiniz bölümün temel derslerini de kapsamaktadır. (Matematik, fizik, kimya vb. lise konuları)

Hazırlık eğitimini geçemezsem ne olur?

Hazırlık eğitiminizi, eğitimin sonunda olacağınız sınav ile belgeleyeceksiniz. Eğitim sonu sınavını geçemediğiniz takdirde, belirli dönemlerde açılan sınavlara tekrar kayıt olabilirsiniz. Fakat geçmiş yıllardan edindiğimiz tecrübeye göre öğrencilerimizin çoğu hazırlık eğitimlerini başarı ile tamamlamaktalar.

Hazırlık atlama sınavları var mı?

Hazırlık atlama sınavları İngilizce için dil yeterlilik belgesi, Rusça için dil yeterlilik belgesi ya da üniversitede yapılacak olan sınavla mümkündür.

Üniversitelerde hangi dilde konuşuluyor?

Üniversitelerde Rusça konuşuluyor. İngilizce okuyorsanız bile Rusça, ders dışında hayatınızın her anında olacaktır.

Sadece Rusça dil eğitimi almak istiyorum, bilgi verebilir misiniz?

Rusça dil eğitimleri çeşitli illerde (hatta Ukrayna‘da) ve dönemlerle olmaktadır. İsterseniz 3 aylık yaz okulu ya da belirli bir dönem için kurslarımıza kayıt olabilirsiniz.

Üniversitede eğitim sistemi Türkiye’den çok farklı mı?

Üniversite eğitim sistemi ve alınan krediler Avrupa Birliği denetiminde ve tescilinde olup evrensel standarttadır. Fakar ülke geçmişi ve eğitim geleneklerinden dolayı Sovyet tipi eğitim günümüzde hala izlerini taşımaktadır.

Üniversitelerde çok yabancı/Türk var mı?

Üniversitelerdeki yabancı oranları bölümlere göre değişmekle birlikte hiçbir zamana yüzde 10’u geçmez. Fakat yabancılara ait ayrı grup açılabilir.

Üniversitelerde dersler kredi usulu mu veriliyor?

Üniversitelerde 100’lük puan ve kredi sistemi bulunmaktadır. (ECTS ya da Türkçesiyle AKTS)

Sınıfta ya da dersten kalırsam ne olur?

Herhangi bir dersten kalmanız durumunda dekanlığınızdan alacağınız başvuru kağıdını, öğretim görevlinize onaylatarak ek sınavlara girebilirsiniz.

Öğrenim gördüğüm süre boyunca yılda kaç ay Ukrayna’da kalacağım?

Üniversitelerin coğu yıllık öğretim dönemini 10 ayda tamamlamaktadır. Resmi açılış 1 eylül, resmi kapanış 17-24 haziran dönemidir.

Öğrenim gördüğüm süre boyunca askerliğim ertelenecek mi?

Öğretim gördüğünüz sürece askerliğiniz tecillenecek. Bu işlemi en yakın konsolosluğa giderek yapabilirsiniz.

Eğitim ücretlerinde herhangi bir burs uygulaması var mı?

Eğitim ücretlerinde bazı üniversitelerin burs uygulaması mevcuttur. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Eğitim ücretlerinde taksit oluyor mu?

Eğitim ücretleri 1. ve 2. dönem olmak üzere 2 eşit taksitte ödenir fakat bazı kurumlar yıllık ücret talep edebiliyor. Dilekçe yazıp mazeret göstererek 2 taksitten fazla taksit yaptırabilirsiniz.

Üniversite eğitim ücreti dışında bir şey ister mi?

Üniversite eğitim ücretinin dışında, yıllık sağlık sigortası gibi ücretler isteyebilir.

Üniversitede ya da Ukrayna genelinde ırkçılık oluyor mu?

Günümüze kadar ciddi bir ırkçılık vakasına rastlanmamıştır. Ukrayna insanlarını tanımaya başladıkça nedenini anlayacaksınız.

Okul ücretimi ödeyemezsem ne olur?

Okul ücretlerinin genelde dönem başlarında ödenmesi beklenir. Sözleşmenizde yazan son ödeme tarihini aksatmanız durumunda ek süre verilir. Eğer dönemin ortasına gelinmiş, mazeret bildirmemiş ve hala ödenmemişse okuldan atılırsınız.

Yurtta mı, evde mi konaklamak daha mantıklı?

Okul, şehir şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. Ev kiralarının ucuz olduğu şehirlerde öğrencilerimiz genelde evleri tercih ediyorlar.

Yurt ücreti dışında bir gider oluyor mu?

Okul ücreti ve yurt ücreti dışında kayda değer pek bir ücret yok fakat internet, elektrik, bazı sigortalar gibi çok küçük ücretler ödeyebilirsiniz.

Ev kiraları ne kadar? Ev nerden bulabilirim?

Ev kiraları şehire göre değişmektedir. Ev kiralarına bakabileceğiniz site ise şu: olx.ua/nedvizhimost/arenda-kvartir/

Türkiye’de bulduğum yiyecekleri orada da bulabilir miyim?

Türk tipi sucuk, Türk tipi yoğurt gibi yiyecekleri Türk restoranları dışında bulamayacaksınız. Fakat 5 yıl yaşayacağınız ülkenin yiyeceklerini, kültürünü, tadlarını anlamak için Türkiye’de olmayan birçok şey bularak biraz olsa tanımaya çalışabilirsiniz.

Yurttan ya da evden okula nasıl giderim?

Yurtlar genelde kampüs içinde olduğu için yürüyerek, evden ise troleybüs, tramvay, metro, otobüs, minibüs gibi toplu ulaşım araçları ile ulaşabilirsiniz.

Tahmini aylık giderlerim ne olur?

Şehirden, okuluna değişken bir çok farklı etken var fakat, ortalama 350-400 dolar gibi bir bütçeye ihtiyacınız var.

Ukrayna’dan herhangi başka bir ülkeye kaydımı aldırabilir miyim?

Evet, Rusya’ya ya da Belarus’a muhtemelen ders kayıpsız, AB ülkelerine bazı durumlarda ek ders alarak kaydınızı aldırabilirsiniz.

Ukrayna dışında bir okulda okuyorum. Kaydımı Ukrayna’a aldırabilir miyim?

Evet, Rusya’dan ya da Belarus’dan muhtemelen ders kayıpsız, AB ülkelerinden bazı durumlarda ek ders alarak kaydınızı aldırabilirsiniz.

Öğrenim gördüğüm bölümü ya da fakülteyi değiştirebilir miyim?

Evet fakat 2. sınıfın ardından bu isteğinizi okula iletirseniz, yıl kaybı yaşayabilirsiniz. 1. sınıfta derslerin çoğu ortak olduğu için kısmen mümkün.

Öğrenim gördüğüm üniversiteyi değiştirebilir miyim?

Evet, Ukrayna içi bir başka üniversiteye, Rusya’ya ya da Belarus’a kaydınızı aldırabilirsiniz.

Okuduğum okulda mastera devam edebilir miyim?

Evet, öğrenim gördüğünüz okulda kendi bölümünüzün ya da benzer bölümlerin yüksek lisans programlarına devam edebilirsiniz.

Sınav grafiği nasıl?

Sınav dönemleri dönem ortası ve sonda olmak üzere ara ve final sınavları olarak 2 dönemdir. Laboratuvar derslerinde ise lab tamamlama esas alınır.

 

Ukraynda Okumak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Ukraynada üniversite okumak için lise mezunu olmanız yeterlidir. Lise diploması ile istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz

lise diploması,transkirip,doğum A belgesi ,sağlık raporu ve pasaport Ukraynada okumak için sadece bu belgeler gerekiyotr

BROŞÜRÜ İNDİRİN
BU İÇERİĞİ OYLAYIN:
PAYLAŞIN:
Oluşturma: 20 Mayıs 2017, Düzenleme: 22 Haziran 2020, 15:10
Sorularınız mı var?

Bizi arayın

İstanbul Merkez Ofisimiz
0212 570 82 83
0542 670 82 83
0543 872 13 03
Urfa Bölge Ofisimiz
0212 570 82 83
0506 282 15 15
0505 485 00 21

Telefonunuzu bırakın

  Adınız

  E posta adresiniz

  Telefon numaranız

  Vermiş olduğum telefon numarası üzerinden mesai saatleri içerisinde aranmayı,
  e-posta adresi üzerinden 24 saat benimle iletişime geçilebilmesini onaylıyorum.

  Mesaj bırakın

   Adınız

   E posta adresiniz

   Telefon numaranız

   Mesajınız

   Vermiş olduğum telefon numarası üzerinden mesai saatleri içerisinde aranmayı,
   e-posta adresi üzerinden 24 saat benimle iletişime geçilebilmesini onaylıyorum.

   Duyurulara Abone Olun
   Babil Eğitim'e abone olarak bizden periyodik olarak duyuruları, üniversitenizden en yeni haberleri, kayıt dönemleri hakkında bilgilendirmeleri alabilirsiniz. Tek tıkla kayıt olup, tek tıkla listemizden çıkabilirsiniz.
   Adınız
   E-posta Adresiniz
   Babil Eğitim ya da ona bağlı olan herhangi bir site ile paylaşılan herhangi bir kişisel veri, 3. kişilerle paylaşılmama garantisi altında olup, www.babilegitim.com ve www.babilegitim.com'dan her türlü kişisel bilgi paylaşılması konusunda her kullanıcı kullanıcı sözleşmemizi kabul etmiş sayılır.
   Babil Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak 10 yıldır Ukrayna üniversiteleri, 8 yıldır Rusya üniversiteleri, 5 yıldır Moldova üniversiteleri ve 2017 yılından itibaren Belarus üniversiteleri ile çalışmaktayız. Ukrayna'da Üniversite Eğitimi: Ukrayna'da üniversite okumak için ihtiyacınız olan tek şey bir lise diploması. Lise diplomanız ile Ukrayna üniversitelerine herhangi bir şart olmadan kaydınızı yaptırabilirsiniz. Tıp, mühendislik, eczacılık, diş hekimliği, hukuk gibi hayalinizdeki bölümler sizleri bekliyor! Lisede hangi alandan mezun olduğunuzun önemi yok. Lisede Türkçe-Matematik alanından mezun bir öğrenci iseniz Ukrayna üniversitelerinde mühendislik bölümünü seçebilirsiniz! Ukrayna'da Rusça üniversite eğitimi almanın yalnızca bir şartı bulunuyor. Bu şart hazırlık sınıfını geçmeniz. Ukrayna üniversitelerine başvuru yaptığınızda sizden Rusça dil bilgisi yeterliliğini gösterir uluslararası belge istenir. Bu tip herhangi bir belgeye sahipseniz Ukrayna üniversitelerinde doğrudan birinci sınıfa başlayabilirsiniz. Aksi halde hazırlık sınıfı okumak zorundasınız. Ukrayna'da hazırlık sınıfları üniversite tarafından verilmektedir. Hazırlık sınıflarında sadece Rusça dil ve gramer bilgisi değil, seçeceğiniz bölüme göre de bir takım temel dersler bulunmakta. Örneğin mühendislik seçecekseniz matematik, fizik gibi dersler, tıp seçecek seniz biyoloji gibi temel derslerden sorumlu tutulursunuz. Ara dönemlerde yapılacak olan sınavlarda başarı göstermeniz halinde yıl sonu sınavına tabi tutulursunuz. Yıl sonu sınavınızı da başarıyla geçtiğiniz durumda bir hazırlık diploması sahibi olacaksınız. Bu hazırlık diplomasıyla Ukrayna üniversitelerine kaydınızı yapabilirsiniz. Babil Yurtdışı Eğitim danışmanlığı olarak hazırlık dönemi ve mezuniyetinizin ardından gereken tüm destek öğrencilerimize verilir. Hazırlık fakültesi ardından YÖK denkliğine sahip bir mühendis, doktor ya da seçtiğiniz bölüm mezunu olarak Türkiye'de bir işe başlayabilmeniz için sitemizde birçok bölümde bahsettiğimiz ilk 1000 üniversitelerden birini seçmelisiniz. Bu üniversiteler Taras Şevçenko Kiev Devlet Üniversitesi (KNU), Igor Sikorsky Kiev Ulusal Teknik Üniversitesi (KPI), Sumy Ulusal Devlet Üniversitesi ve V. N. Karazin Harkov Devlet Üniversitesi'dir. Bu üniversitelerden mezun olmanız durumunda üniversite dünya sıralaması ilk binde olduğundan YÖK tarafından denklik alabileceksiniz. Ukrayna'da ekonomik yaşam, ulaşım, beslenme ve diğer avantajlar, Ukrayna'yı eğitim açısından popüler hale getirmiştir. Ukrayna'nın Avrupa Birliği ile ilişkiler ve Ukrayna oturma iznine sahip bir öğrencinin schengen bölgesinde serbest dolaşıma sahip olması Türkiye ile kıyaslanmayacak avantajlardır. Bu avantajları, resmi işlemlerin nasıl izlendiği ve kararsız olduğunuz tüm durumları, ukraynada eğitim, ukraynada üniversite, ukrayna üniversiteleri gibi konuları açığa kavuşturmak için sizleri, size en yakın ofisimize bekliyoruz. Bunun için iletişim kanallarımızı kullanabilirsiniz. [Index]

   SON EKLENENLER

   DONETSK DEVLET TIP ÜNİVERSİTESİ Donetsk devlet tıp üniversitesi 2015-2016 qs rayting dünya sıralamsında ilk binde yer almıştır.Bu nedenle türk öğrencileri bu üniversiteyi tercih etmektedir çünkü bu üniversitede okuyan öğrenciler türkiye üniversitelerine yatay geçiş hakı kazanabilmektedir ayrıca donetsk develet tıp üniversitesinde mezun olan öğrenciler mavi diploma almaktadır ve bu diploma tüm avrupa ve bir çok ülkede […]

   SUMY DEVLET ÜNİVERSİTESİ  Sumy Devlet Üniversitesi son yılarda Türk öğrencilerin dikatini çekmektedir çünkü sumy üniversitesi dünya sıralamasında ilk binde olması ve diploması mavi diploma olması aynı zamanda şehir olarak uygun olmasından dolayı öğrencilerin gözde üniversitesi olmuştur. Bildiğiniz gibi pandemiden dolayı yüksek öğretim kurumu yurtdışında okuyan Türk öğrencilerin Türkiyey yatay geçiş hakkı vermiştir. Ve sadece ilk […]

   Yurt Dışından Türkiye Yatay Geçiş Yurt dışında okuyan Türk öğrenciler için yatay geçiş imkanı sağlamak için yüksek öğretim kurumunun açıkladığı kurallar çerçevesinde sene kaybı yaşatmadan Türkiyedeki üniversitelerde okuma imkanı sağlamaktadır. Yurt Dışından Türkiye Yatay Geçiş Yurt dışında okuyan öğrenciler küresel korona virüs salgınından dolayı yurt içindeki yüksek öğretim kurumlarına yatay geçiş yapacak Türk öğrenciler için […]

   UKRAYNA YÖK DENKLİĞİ Ukrayna’da Üniversite  okuyan Türk öğrenciler yüksek öğretim kurumundan denklik almak için mezun olduğu üniversiteden gerekli evrakları aldıktan sonra konsolosluk veya büyük elçiliklerde tasdik etmelidir. Tasdik ettikten sonra bütün evrakları tarayıp yöke mail olarak göndermektedir. UKRAYNA YÖK DENKLİĞİ Yüksek öğretim kurumu belgeleri inceledikten sonra yurt dışı giriş çıkışları özelikle kontrol etmektedir yani mevduata […]

   Ukrayna, üniversite harçları, yurt ücretleri ve yaşam koşulları nedeniyle Avrupa’nın en ekonomik şartlarını barındıran öğrenci dostu bir ülkedir. Gerek ulaşımın ücretsize yakın olması -ki metro yaklaşık 50 kuruştur, gerek gıda giderlerinin düşüklüğü (1 kilo et 10 liradır), gerek barınma giderlerinin azlığı (ev kiraları 200-400 dolar arasında, yurt ücretleri yıllık 200-500 dolar arasında değişmektedir) Ukrayna’yı öğrenci […]

   Ukrayna’da Veterinerlik Üniversitesi Ukrayna’da veterinerlik üniversitesi hemen hemen  Ukrayna’nın tüm şehirlerinde mevcuttur. Ukrayna’da veterinerlik eğitimi almak için Türkiye’de lise mezunu olmanız yeterlidir. Yani hayalinizdeki mesleği her hangi bir sınava tabi tutulmadan üniversite mezunu olabilirsiniz . Ukrayna Devlet Veterinerlik Üniversitesi Ukrayna’nın güneyindeki en eski devlet Veterinerlik yüksek öğrenim kurumudur. 1918’de bir Veterinerlik enstitüsü olarak kurulan 2001’de […]

   Ukrayna’da Yaşam Ukrayna’da yaşam bir çok ülkeye göre daha ekonomik ve daha avantajlı Ukraynadaki üniversitelerin çoğu dünya sıralamasında olup mavi diploma vermektedir mavi diploma ise dünyanın her yerinde geçerli olan bir diploma yanı mezun olduğunuz takdirde Avrupa’da çalışabilirsiniz bunun yanı sıra Ukrayna ekonomik bir ülke olup ve Avrupa şartlarında okuyorsunuz . Ukrayna’da Yaşam Ukraynada yaşayan […]

   Ukraynada okumak için gerekli belgeler  Ukraynada okumak için her hangi bir sınava tabi tutulmadan sadece lise diplomsı ile hayalinizdeki bölümü okuyabilirsiniz . Mezun olduğunuz takdirde okuduğunuz bölümün şartları sınavsa sınava tabi tutulur yoksa doğrudan denklik tescil belgesi alırsınız Ukrayna’da Okumak İçin Gerekli Belgeler LİSE DİPLOMASI TRANSKRİPT  (lise not dökümü 1,2,3,4 dönemli yıl sonu notlarını gösteren […]

   Sumy Ulusal Devlet Üniversitesi, Ukrayna’nın kuzeydoğusunda bulunan Sumy şehrinde kurulmuş, Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1. derece akreditasyona sahip ve aynı zamanda Türkiye Yüksek Öğretim Kurumu tarafından tanınan ve dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite içerisinde olması nedeniyle sınavsız denklik hakkı eden bir devlet üniversitesidir. Üniversite bünyesinde 1100’dan fazla öğretim görevlisi tam ve eksiksiz idari, akademik […]

   Ukrayna’da Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği  Ukrayna’da Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği okumak için sadece babil eğitim ile iletişime geçmeniz yeterlidir .Ukrayna’da Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği için her hangi bir sınav şartı aranmadan sadece lise diploması ile hayalinizdeki bölümü okuyabilirsiniz yapmanız gereken gerekli evrakları hazırlayıp babil eğitimin her hangi bir şubesine teslim edebilirsiniz Ukrayna’da Bilgisayar ve Yazılım […]

   EOD | WEB AGENCY
   7/24 Bilgi & Çağrı Merkezi
   WhatsApp Soru Hattı