Arama Yapın

Yurtdışı askerlik tecil işlemleri

Dikkat: Şirketimizin anlaşmalı olduğu firmalar vasıtasıyla Ukrayna’da öğrenci ya da işçi statüsü almadan, Ukrayna’daki bir A.Ş veya LTD.’de pasif ortaklık, yüzde 5 hisse verilerek alınacak olan “şirket ortağı” belgesi ile  birlikte şirketin Ukrayna’daki çalışmalarına ve faaliyetlerine belli zaman dilimlerinde iştirak etmek suretiyle Türkiye Cumhuriyeti Odessa veya Kiev konsoloslukları üzerinden askerlik erteleme işlemi yapılmaktadır. Askerlik erteleme işlemi 38 yaşına kadar devam etmektedir ve tamamen yasalara uygundur. Askerlik erteleme ve tecil işlemleri ile ilgili tüm sorularınızı internet sitemiz üzerinde bulunan iletişim formları ya da iletişim sayfamız üzerindeki telefon numaraları aracılığı ile bizlere iletebilirsiniz.

17 Şubat 2018 / Güncelleme: Askerlik tecil işlemlerinde Odessa başkonsolosluğu tarafından alınan kararla bazı değişikliklere gidilmiştir. 5 Şubat 2018 tarihine kadar sadece şirket evrakları ile başvuru kabul eden Odessa başkonsolosluğu bu tarihten itibaren oturum izni de istemektedir. Oturum izni yukarıda belirttiğimiz esaslar çerçevesinde şirket üzeri alınabilmektedir. Yeni uygulama ve genel prosedür ile ilgili iletişim sayfamız üzerinde bilgileri yazan İstanbul ofisimizden bilgi alabilirsiniz.

 

Yurtdışı askerlik tecil, yani erteleme işlemleri çeşitli yollarla yapılmaktadır. Bu yollar:

Özel öğrenci statüsü

Yurtdışında üniversite eğitimi ya da yüksek lisans eğitimi alan bir öğrenciyseniz özel öğrenci statüsünde bulunduğunuzdan Türkiye’deki askerlik görevinizi erteleme imkanına sahipsiniz. Bu imkan 38 yaşınıza kadar öğrenci olarak kaldığınız süre boyunca ertelenebilmektedir. Özel öğrencilik yurtdışında üniversitenizin birinci sınıfına başladığınız andan itibaren, üniversitenizden alabileceğiniz öğrenci belgesi ile konsolosluğunuzda doldurabileceğiniz form yardımıyla işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Konsolosluk öğrenci olduğunuzu onaylayıp Türkiye’deki askerlik şubenize gönderecek ve askerliğiniz öğrenim gördüğünüz süre boyunca ertelenebilecek. Konsolosluğun istediği evraklar içerisinde “askerlik durum belgesi” de bulunmaktadır. Bu evrak konsolosluk tarafından askerlik şubesinden temin edilebilemektedir fakat gerekli yazışmaların uzunluğu sebebiyle “askerlik durum belgesi” yanınızda bulunuyorsa işlemlerinizi daha hızlı halledebilirsiniz.

Yurtdışında işçi statüsü

Yurtdışında işçi olarak bulunuyorsanız askerliğinizi tecilleyebilirsiniz. Bu işlemler çeşitli yollarda, şirket ortaklığı, şirket çalışanı ya da yatırımcı statüsü gibi yollarla gösterilerek yapılabilmektedir. Yurtdışında işçi statüsü kazanabilmek için yılda 180 gün ve üzeri yurtdışında bulunmanız gerekmektedir. Bu süreyi doldurduğunuz takdirde her yıl yenilenmek üzere askerlik tecil işleminiz gerçekleştirilecektir. Yurdışında işçi statüsünde 3 yıl yani 1095 gün kaldığınız durumda ise dövizli askerlik yapabilirsiniz. Dövizli askerlik bedeli 1000 Euro’dur. 1000 Euro verdiğiniz durumda ise askerlikten muaf statüsü alabilirsiniz.

Yurtdışında askerlik tecil işlemleri ve kafanıza takılan her türlü soru için Babil Yurtdışı Eğitim danışmanlarımıza sitemizde bulunan iletişim formları üzerinden ulaşabilir, tüm bilgiyi alabilirsiniz.

Yurtdışında hisse sahibi, şirket ortağı ya da şirket sahibi seçeneklerinden biriyle askerlik tecili yaptırmak isteyen askerlik çağına gelmiş kişiler için şu prosedür izlenmektedir:

Ukrayna’da iki çeşit şirket pozisyonu bulunmaktadır. Bu şirketler ticari faaliyete açık, düzenli vergi vermek zorunda olan aktif şirketler ve ticari faaliyetleri dondurulmuş, herhangi bir fatura ya da fiş kesme yetkisine sahip olmayan, pasif durumda tutulan şirketlerdir. Askerlik tecil, erteleme işlemi için daha ekonomik olan ve adayların daha çok tercih ettiği pasif şirket ortaklığı yolu izlenmektedir. Pasif şirket ortaklığı yolu ile yapılan işlemlerde Ukrayna Çalışma Bakanlığı devir evrakları ya da şirket kurulum evrakları ve noter devir evrakları ile hazırlanan konsolosluk tarafından istenen diğer evraklarla birlikte Türkiye Cumhuriyeti Kiev büyükelçiliği veya Odessa başkonsolosluğu üzerinden askerlik tecil, erteleme işlemi için yapılabilmektedir.

Askerlik tecil, erteleme işlemlerinde bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor.

Askerlik tecil işlemi yapılamayacak olan adaylar

Yurtdışı şirket ortağı ya da sahibi olarak zaten en az bir defa Türkiye Cumhuriyeti konsolosluk ve büyükelçilikleri üzerinden erteleme ve tecil işlemi yapılanlar.

Askerlik tecil işlemi yapılmasında herhangi bir engel olmayan adaylar

Askerlik durumu yoklama kaçağı, tecilsiz ya da asker kaçağı durumu  olan tüm adaylar.

Askerlik tecil işleminiz yazışmalar ve resmi prosedürler gereği 15-20 iş gününü alabilir. Bu tarihten itibaren e-devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama ekranından askerlik durumunuz ve tecil bitiş tarihinizi teyit edebilirsiniz.

Ukrayna’da işçi, işveren, bir meslek ya da sanat mensubu olarak, gemi adamlığı ya da belirli bir süre Ukrayna’da bulunmak zorunda olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları askerlikle ilgili erteleme ve ilgili esaslara göre 1111 sayılı Askerlik Kanununun 35/G maddesi ve MSB tarafından hazırlanan Yurtdışı Askerlik İşlemleri ile ilgili talimatlara göre askerlik erteleme ve tecil işlemi yapılabilmektedir. Askerlik erteleme ve tecil işlemi erkek adayların 20 yaşına girdiği ilk senenin ocak ayının birinci gününden itibaren yapılabilmektedir. 20 yaşına gelen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yurtdışında işçi ya da işveren statüsünde gözükerek 38 yaşının sonuna kadar askerlik ertelemesi mümkündür.

Ukrayna’da askerlik tecil ve erteleme işlemleri için gerekli evrakların hazırlanması tarafımızca yapılmaktadır. Şirketinizin konsolosluk tarafından istenen evrakları, tercüme ve diğer belgeler tarafınıza iletilmekte ve erteleme işlemi için konsolosluğa tarafınızca teslim edilmektedir. Ukrayna’da askerlik erteleme ve tecil işlemleri için pasaportunuz dışında herhangi bir belgeye ihtiyacınız yoktur. Gerekli tüm diğer belgeler Ukrayna’da hazırlanmaktadır.

BROŞÜRÜ İNDİRİN
BU İÇERİĞİ OYLAYIN:
PAYLAŞIN:
Oluşturma: 10 Kasım 2017, Düzenleme: 4 Eylül 2018, 17:48
Sorularınız mı var?

Bizi arayın

İstanbul Merkez Ofisimiz
0212 570 82 83
0543 872 13 04
0543 872 13 03
Urfa Bölge Ofisimiz
0212 570 82 83
0506 282 15 15
0505 485 00 21

Telefonunuzu bırakın

  Adınız

  E posta adresiniz

  Telefon numaranız

  Vermiş olduğum telefon numarası üzerinden mesai saatleri içerisinde aranmayı,
  e-posta adresi üzerinden 24 saat benimle iletişime geçilebilmesini onaylıyorum.

  Mesaj bırakın

   Adınız

   E posta adresiniz

   Telefon numaranız

   Mesajınız

   Vermiş olduğum telefon numarası üzerinden mesai saatleri içerisinde aranmayı,
   e-posta adresi üzerinden 24 saat benimle iletişime geçilebilmesini onaylıyorum.

   Babil Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak 10 yıldır Ukrayna üniversiteleri, 8 yıldır Rusya üniversiteleri, 5 yıldır Moldova üniversiteleri ve 2017 yılından itibaren Belarus üniversiteleri ile çalışmaktayız. Ukrayna'da Üniversite Eğitimi: Ukrayna'da üniversite okumak için ihtiyacınız olan tek şey bir lise diploması. Lise diplomanız ile Ukrayna üniversitelerine herhangi bir şart olmadan kaydınızı yaptırabilirsiniz. Tıp, mühendislik, eczacılık, diş hekimliği, hukuk gibi hayalinizdeki bölümler sizleri bekliyor! Lisede hangi alandan mezun olduğunuzun önemi yok. Lisede Türkçe-Matematik alanından mezun bir öğrenci iseniz Ukrayna üniversitelerinde mühendislik bölümünü seçebilirsiniz! Ukrayna'da Rusça üniversite eğitimi almanın yalnızca bir şartı bulunuyor. Bu şart hazırlık sınıfını geçmeniz. Ukrayna üniversitelerine başvuru yaptığınızda sizden Rusça dil bilgisi yeterliliğini gösterir uluslararası belge istenir. Bu tip herhangi bir belgeye sahipseniz Ukrayna üniversitelerinde doğrudan birinci sınıfa başlayabilirsiniz. Aksi halde hazırlık sınıfı okumak zorundasınız. Ukrayna'da hazırlık sınıfları üniversite tarafından verilmektedir. Hazırlık sınıflarında sadece Rusça dil ve gramer bilgisi değil, seçeceğiniz bölüme göre de bir takım temel dersler bulunmakta. Örneğin mühendislik seçecekseniz matematik, fizik gibi dersler, tıp seçecek seniz biyoloji gibi temel derslerden sorumlu tutulursunuz. Ara dönemlerde yapılacak olan sınavlarda başarı göstermeniz halinde yıl sonu sınavına tabi tutulursunuz. Yıl sonu sınavınızı da başarıyla geçtiğiniz durumda bir hazırlık diploması sahibi olacaksınız. Bu hazırlık diplomasıyla Ukrayna üniversitelerine kaydınızı yapabilirsiniz. Babil Yurtdışı Eğitim danışmanlığı olarak hazırlık dönemi ve mezuniyetinizin ardından gereken tüm destek öğrencilerimize verilir. Hazırlık fakültesi ardından YÖK denkliğine sahip bir mühendis, doktor ya da seçtiğiniz bölüm mezunu olarak Türkiye'de bir işe başlayabilmeniz için sitemizde birçok bölümde bahsettiğimiz ilk 1000 üniversitelerden birini seçmelisiniz. Bu üniversiteler Taras Şevçenko Kiev Devlet Üniversitesi (KNU), Igor Sikorsky Kiev Ulusal Teknik Üniversitesi (KPI), Sumy Ulusal Devlet Üniversitesi ve V. N. Karazin Harkov Devlet Üniversitesi'dir. Bu üniversitelerden mezun olmanız durumunda üniversite dünya sıralaması ilk binde olduğundan YÖK tarafından denklik alabileceksiniz. Ukrayna'da ekonomik yaşam, ulaşım, beslenme ve diğer avantajlar, Ukrayna'yı eğitim açısından popüler hale getirmiştir. Ukrayna'nın Avrupa Birliği ile ilişkiler ve Ukrayna oturma iznine sahip bir öğrencinin schengen bölgesinde serbest dolaşıma sahip olması Türkiye ile kıyaslanmayacak avantajlardır. Bu avantajları, resmi işlemlerin nasıl izlendiği ve kararsız olduğunuz tüm durumları, ukraynada eğitim, ukraynada üniversite, ukrayna üniversiteleri gibi konuları açığa kavuşturmak için sizleri, size en yakın ofisimize bekliyoruz. Bunun için iletişim kanallarımızı kullanabilirsiniz. [Index]

   SON EKLENENLER

   DONETSK DEVLET TIP ÜNİVERSİTESİ Donetsk devlet tıp üniversitesi 2015-2016 qs rayting dünya sıralamsında ilk binde yer almıştır.Bu nedenle türk öğrencileri bu üniversiteyi tercih etmektedir çünkü bu üniversitede okuyan öğrenciler türkiye üniversitelerine yatay geçiş hakı kazanabilmektedir ayrıca donetsk develet tıp üniversitesinde mezun olan öğrenciler mavi diploma almaktadır ve bu diploma tüm avrupa ve bir çok ülkede […]

   SUMY DEVLET ÜNİVERSİTESİ  Sumy Devlet Üniversitesi son yılarda Türk öğrencilerin dikatini çekmektedir çünkü sumy üniversitesi dünya sıralamasında ilk binde olması ve diploması mavi diploma olması aynı zamanda şehir olarak uygun olmasından dolayı öğrencilerin gözde üniversitesi olmuştur. Bildiğiniz gibi pandemiden dolayı yüksek öğretim kurumu yurtdışında okuyan Türk öğrencilerin Türkiyey yatay geçiş hakkı vermiştir. Ve sadece ilk […]

   Yurt Dışından Türkiye Yatay Geçiş Yurt dışında okuyan Türk öğrenciler için yatay geçiş imkanı sağlamak için yüksek öğretim kurumunun açıkladığı kurallar çerçevesinde sene kaybı yaşatmadan Türkiyedeki üniversitelerde okuma imkanı sağlamaktadır. Yurt Dışından Türkiye Yatay Geçiş Yurt dışında okuyan öğrenciler küresel korona virüs salgınından dolayı yurt içindeki yüksek öğretim kurumlarına yatay geçiş yapacak Türk öğrenciler için […]

   UKRAYNA YÖK DENKLİĞİ Ukrayna’da Üniversite  okuyan Türk öğrenciler yüksek öğretim kurumundan denklik almak için mezun olduğu üniversiteden gerekli evrakları aldıktan sonra konsolosluk veya büyük elçiliklerde tasdik etmelidir. Tasdik ettikten sonra bütün evrakları tarayıp yöke mail olarak göndermektedir. UKRAYNA YÖK DENKLİĞİ Yüksek öğretim kurumu belgeleri inceledikten sonra yurt dışı giriş çıkışları özelikle kontrol etmektedir yani mevduata […]

   Ukrayna, üniversite harçları, yurt ücretleri ve yaşam koşulları nedeniyle Avrupa’nın en ekonomik şartlarını barındıran öğrenci dostu bir ülkedir. Gerek ulaşımın ücretsize yakın olması -ki metro yaklaşık 50 kuruştur, gerek gıda giderlerinin düşüklüğü (1 kilo et 10 liradır), gerek barınma giderlerinin azlığı (ev kiraları 200-400 dolar arasında, yurt ücretleri yıllık 200-500 dolar arasında değişmektedir) Ukrayna’yı öğrenci […]

   Ukrayna’da Veterinerlik Üniversitesi Ukrayna’da veterinerlik üniversitesi hemen hemen  Ukrayna’nın tüm şehirlerinde mevcuttur. Ukrayna’da veterinerlik eğitimi almak için Türkiye’de lise mezunu olmanız yeterlidir. Yani hayalinizdeki mesleği her hangi bir sınava tabi tutulmadan üniversite mezunu olabilirsiniz . Ukrayna Devlet Veterinerlik Üniversitesi Ukrayna’nın güneyindeki en eski devlet Veterinerlik yüksek öğrenim kurumudur. 1918’de bir Veterinerlik enstitüsü olarak kurulan 2001’de […]

   Ukrayna’da Yaşam Ukrayna’da yaşam bir çok ülkeye göre daha ekonomik ve daha avantajlı Ukraynadaki üniversitelerin çoğu dünya sıralamasında olup mavi diploma vermektedir mavi diploma ise dünyanın her yerinde geçerli olan bir diploma yanı mezun olduğunuz takdirde Avrupa’da çalışabilirsiniz bunun yanı sıra Ukrayna ekonomik bir ülke olup ve Avrupa şartlarında okuyorsunuz . Ukrayna’da Yaşam Ukraynada yaşayan […]

   Ukraynada okumak için gerekli belgeler  Ukraynada okumak için her hangi bir sınava tabi tutulmadan sadece lise diplomsı ile hayalinizdeki bölümü okuyabilirsiniz . Mezun olduğunuz takdirde okuduğunuz bölümün şartları sınavsa sınava tabi tutulur yoksa doğrudan denklik tescil belgesi alırsınız Ukrayna’da Okumak İçin Gerekli Belgeler LİSE DİPLOMASI TRANSKRİPT  (lise not dökümü 1,2,3,4 dönemli yıl sonu notlarını gösteren […]

   Sumy Ulusal Devlet Üniversitesi, Ukrayna’nın kuzeydoğusunda bulunan Sumy şehrinde kurulmuş, Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1. derece akreditasyona sahip ve aynı zamanda Türkiye Yüksek Öğretim Kurumu tarafından tanınan ve dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite içerisinde olması nedeniyle sınavsız denklik hakkı eden bir devlet üniversitesidir. Üniversite bünyesinde 1100’dan fazla öğretim görevlisi tam ve eksiksiz idari, akademik […]

   Ukrayna’da Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği  Ukrayna’da Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği okumak için sadece babil eğitim ile iletişime geçmeniz yeterlidir .Ukrayna’da Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği için her hangi bir sınav şartı aranmadan sadece lise diploması ile hayalinizdeki bölümü okuyabilirsiniz yapmanız gereken gerekli evrakları hazırlayıp babil eğitimin her hangi bir şubesine teslim edebilirsiniz Ukrayna’da Bilgisayar ve Yazılım […]

   EOD | WEB AGENCY
   7/24 Bilgi & Çağrı Merkezi
   WhatsApp Soru Hattı